18:00 Gegužės 13 Nacionalinis dramos teatras (Didžioji salė)

„nicht schlafen“

Alain Platel / „Les ballets C de la B“ (Belgija)

(c) Chris Van der Burght

Režisūra: Alain Platel

Kompozicija ir muzika: Steven Prengels

Kūryba ir pasirodymas: Bérengère Bodin, Boule Mpanya, Dario Rigaglia, David Le Borgne, Elie Tass, Ido Batash, Romain Guion, Russell Tshiebua, Samir M’Kirech

Dramaturgija: Hildegard De Vuyst

Muzikinė dramaturgija: Jan Vandenhouwe

Meninis asistentas: Quan Bui Ngoc

Scenografija: Berlinde De Bruyckere

Šviesos: Carlo Bourguignon

Garsas: Bartold Uyttersprot

Kostiumai: Dorine Demuynck

Scenos vadybininkas: Wim Van de Cappelle

Nuotraukos: Chris Van der Burght

Produkcijos vadybininkas: Valerie Desmet

Turo vadybininkas: Steve De Schepper

Koprodukcija: „Ruhrtriennale“ festivalis, „La Bâtie-Festival de Genève“, Liono bienalė, Lilio opera, MC93 – Senos-Sen Deni kultūros namai, Turino šokis, Olandijos festivalis, Liudvigsburgo pilies festivalis, Hamburgo „Kampnagel“ teatras

Platinimas: „Frans Brood Productions“

Rėmimas: Gento miestas, Rytų Flandrijos provincija, Flandrijos valdžios institucijos ir Gento uostas

Padėka: Gento universitetas ir prof. dr. Paul Simoens bei Marianne Doom, „Guy Cuypers & team“, Alexi Williams, Bart De Pauw, Bob ir Monir, K49814, Isnelle da Silveira, Lieven Vandeweghe, Griet Callewaert, Berlinde De Bruyckere ateljė darbuotojams ir savanoriams, Pierre Philippe Hofmann, „Manège de Hoefslag in De Pinte“, „Warner Classics1“

Premjera: 2016 m.

Trukmė: 100 min.

 

Grupė vyrų susiburia aplink arklių maitas atlikti kažkokį ritualą. „nicht schlafen“ (vok. nemiegokite) gali priminti sekamą istoriją, bet drauge ir prieštarauja tokiai struktūrai. Erdvė atitverta milžiniška antklode, tarp vyrų yra ir viena moteris – ar tai nauja „Šventojo pavasario“ versija? Ar moteris bus paaukota, kad būtų prikeltas vyriškumo mitas?

Kai kuriuos savo darbus Alainas Platelis „dedikuoja“ garsiems kompozitoriams – „VSPRS“ buvo paremtas Monteverdžiu, „Wolf“ – Mozartu,. „Pitié!” ir „tauberbach“ – Bachu, „C(h)oeurs“ – Verdžiu ir Wagneriu.  Naujajame kūrinyje „nicht schlafen“ pasitelkiama austrų kompozitoriaus Gustavo Mahlerio muzika. Bet pirmiausia Platelis susidomėjo kompozitoriaus gyvenamąja epocha – XX a. pradžia, tos epochos energija, greičiu ir sutrikimais, atvedusiais į Pirmąjį pasaulinį karą. Įtampos ir agresija, aistra ir ilgesys prarastai harmonijai, tokie ryškūs Mahlerio muzikoje, susijungė su vizualia jausmų raiška.

Spektaklio muzikinę dalį kuravo kompozitorius Stevenas Prengelsas. Garsų vaizdiniuose jis Mahlerį priešina su afrikietiškomis polifoninėmis dainomis ir karvių bei miegančių gyvūnų bandos garsais. Scenografiją Platelis kūrė drauge su belgų menininke Berlinde De Bruyckere. Kai didieji pasakojimai nutolsta, Platelis drauge su devyniais šokėjais imasi ieškoti, kas galėtų teikti vilties nesusinaikinti.

„Les ballets C de la B“ Alainas Platelis įkūrė 1984 m. kaip šeimos ir draugų trupę. Šis kolektyvas 1988 m. tapo pripažintas ne tik Belgijoje, bet ir užsienyje. Ilgainiui jis tapo menine platforma įvairiems choreografams ir šokėjams. Trupė vis dar laikosi principo, leidžiančio įvairių disciplinų ir išsilavinimo menininkams dalyvauti kūrybos procese. Jų kūrybą sunku priskirti vienam žanrui. „Les ballets C de la B“ kuria unikalias menines vizijas, jų motto – „Šis šokis skirtas pasauliui, o pasaulis – mums visiems.“ Lietuvoje trupė viešėjo 1995 ir 1996 metais festivalyje LIFE.

Alainas Platelis (g. 1959 m. Gente) – belgų choreografas, teatro režisierius. Arba – logopedas, savamokslis režisierius. Šokis į jo gyvenimą atėjo gan vėlai, nors paauglys ir lankė mimo Marcelio Hoste‘o mokyklą. Po ortopedagogikos studijų Platelis penkerius metus gydė neįgalius vaikus. Jau pirmuosiuose choreografiniuose bandymuose jis ėmė jungti šokį, teatrą, muziką ir cirką, ir šio bruožo neišsižada iki šiol. Drauge jo kūriniams būdingas stiprus socialinis užtaisas.

Greta minėtų jo darbų – „Stabat Mater“ (1984), „Emma“ (1988), „Bonjour Madame“ (1993), „La Tristeza Complice“ (1995), „Moeder en Kind“ (1995), „Bernadetje“ (1996), „lets op Bach“ (1998),  „Out Of Context“ (2010), „Gardenia“ (2010) ir kt. Platelis apdovanotas ne svarbiu vienu prizu, taip pat ir prestižiniu „Naujosios Europos teatro realybės“ (2001 m.).

Jis taip pat yra prisidėjęs prie keleto šokio filmų ir dokumentikos: „Because I Sing“ (2001), „Ramallah! Ramallah! Ramallah!“ (2005), „Les Ballets de ci de là“ (2006), „Vsprs Show and Tell“ (2007).