19:00 Gegužės 19 Menų spaustuvė (Kiemelis)

PLI

Viktoras Černický (Čekija)

Renginys nemokamas

Koncepcija / choreografija / performansas: Viktor Černický

Šviesų dizainas: Zuzana Režná

Dramaturgija: Lukáš Karásek

Techninis išpildymas: Drahomír Stulír

Prodiusuota su: PONEC – šokio erdvė

Bendradarbiaujant su: PONEC – šokio erdvė (Čekija), „BuranTeatr“ Brno (Čekija), CNK „Záhrada Banská Bystrica“ (Slovakija), „Arsenal Val-de-Reuil“ teatras (Prancūzija), „Cirgqueon“ Praha (Čekija), „Alfréd ve dvoře“ teatras (Čekija), „Alta“ studija ir „Bazaar“ festivalis (Čekija), „Pôtoň“ teatras (Slovakija), „Kiosk“ festivalis (Slovakija), Basano del Grapos šiuolaikinės scenos centras (Italija)

Finansinė parama: Čekijos Respublikos kultūros ministerija ir Brno miestas

Trukmė: 40 min.

Premjera: 2018 m.

PLI sudaro 22 konferencijų kėdės, įkyrus ritmas ir vienas viskam pasiryžęs žmogus. Ant mažos platformos Viktoras Černický drąsiai pasineria į sunkiai nusakomas Visatos kūrimo, perkūrimo ir dekonstrukcijos pastangas. Rezultatas – sąmojingas ir žaismingas monospektaklis, fizinė begalinės žmogiškosios dinamikos, kantrybės ir siekių metafora, net ir įprasčiausius objektus paverčianti neįtikimais architektūros kūriniais.

Remiantis Gottfriedo Willhelmo Leibnizo barokine filosofija, PLI – nenuspėjamas ir žaismingas performansas, kuriame barokiškasis dekoratyvumas pakeičiamas erdviniu kuklumu ir materialiu minimalizmu.

Viktor Černický kūriniai išsidėsto ant tos plonytės linijos tarp šokio, performanso, cirko ir fizinio teatro. Jis vadovauja ilgalaikiam tyrimų projektui „The Body as Object / The Object as Body“ (liet. „Kūnas kaip objektas / Objektas kaip kūnas“), kuriame pažvelgiama į santykių dinamiką tarp objektų ir subjektyvios atlikėjo asmenybės.

Jo pirmasis solo pasirodymas „Parolapolea“ pelnė jam „Metų šokėjo“ ir „Metų šokio performanso“ apdovanojimus 2017 m. vykusiuose Čekijos šokio platformos apdovanojimuose, taip pat jam įteiktas specialus prizas – galimybė dalyvauti Choreografinių tyrimų savaitėje „B-Motion“ festivalyje Basano del Grapos mieste Italijoje.

Jo naujausias monospektaklis PLI, debiutavęs po dvejų metų darbo 2018 m. lapkritį, buvo įvertintas „Čekijos šokio platformos 2019“ auditorijos ir pagrindiniu prizais. „Theatre News Award 2019“ V. Černický buvo nominuotas „Šokio ir judesio kategorijoje“ už koncepciją ir choreografiją. Su šiuo spektakliu V. Černický atrinktas pasirodyti ir „Aerowaves Twenty20“.

Menininkas pristato ne tik savo autorinius darbus, bet ir bendros kūrybos su kitais atlikėjais rezultatus. Jis yra bendradarbiavęs su  Jaro Viňarský, Dominique’u Boivinu, Danieliu Gulko ir „Mossoux-Bonté“ trupe bei kitais. Šiuo metu jis dirba prie naujo kūrinio „Prima“. Tai kolektyvinis autoportretas, kuriame dalyvaus ne profesionalūs atlikėjai, bet auditorija. 2021 m. debiutuosiantis kūrinys ieško potencialių partnerių rezidencijoms, viešiems susitikimams, seminarams ir pristatymams.

Atsiliepimai žiniasklaidoje:

„PLI – tai ne tik puikus pasirodymas, tai toliaregiškas žingsnis į priekį. Tai langas į ateities teatrą, kuriame nebetinka esminės įprastinio teatro formos.“ („Dance Zone“, Martinas Macháčekas)

„Unikalus kūrinys, išskirtinis dėl savo paprastumo ir visų elementų harmonijos. Jį vertinčiau kaip vieną svarbiausių teatro įvykių šį sezoną. Autoriaus kartelę užkėlė tikrai aukštai.“ („Dance News“, Josefas Bartošas)